计算机科学与技术学院欢迎你 |

师资力量

  • 全职教师
  • 双基地教师
  • 特聘教师
  • 访问教授
  • 博士后
  • 院士

贾小华的简历

更新时间:2008年04月24日 05:59:12访问次数:

Qualifications
1987 – 1991. DSc, University of Tokyo
1984 – 1986. MSc, Univ. of Science and Technology of China
1979 – 1984. BSc,Univ. of Science and Technology of China
 
Employment
2003 – present. Professor
Dept of Computer Science, City University of Hong Kong
1996 – 2003. Associate Professor
Dept of Computer Science, City University of Hong Kong
1991 – 1996. Lecturer
Dept. of Computer Science, University of Queensland, Australia
 
Research Interests and Specialitise
·         Wireless Communication and Mobile ad hoc networks
·         WDM (Wavelength Division Multiplexing) networks
·         Distributed systems
·         Computer networks
·         Internet and World-wide-web (WWW)
 
Awards
·         Tan Chin Tuan Exchange Fellowship, Nanyang Technological University, Dec 2004 – Mar 2005.
·         Distinguished visiting fellowship, La Trobe University, Australia, 2003/2004.
·         Senior fellowship of JSPS (Japan Society for the Promotion of Science), Tsukuba University, Japan, Nov 2001 – Jan 2002.
·         Cheung Kong Professor, awarded by Ministry of Education, P.R. China in Oct 2001.
·         Senior member of IEEE, elected in Feb 2001.
 
Journal Editorship
Editor, IEEE Trans on Parallel and Distributed Systems
Editor, Journal of World Wide Web: Internet and Web Information Systems (Kluwer Academic).
Editor, The Journal of Supercomputing (Springer).
Editor, Journal of Combinatorial Optimization (Kluwer Academic).
Editor, International Journal of Wireless and Mobile Computing (Inderscience).
Editor, International Journal of Sensor Networks (Inderscience).
 
Administration Experience
·         Member of CityU Academic Exchange Committee (2001 – present)
·         Senate member of City Univ of Hong Kong (2000 – present)
·         Member of faculty research committee (97 - present)
·         Chair of dept’l research and research degree committee (97 - present)
·         Leader of Computer System Subject Group (99 – present)
·         Member of Dept’l Executive Committee (99 – present)
·         Member of Dept’l Academic Development Committee (99 – present)
·         Member of MsCS course committee (97 – present)
·         Member of BsCS course committee (99 – present)
·         Member of Dept’l Staffing Committee (99 - present)
·         Executive Committee Member of CityU Staff Association (2001 – 2002)
·         Thesis coordinator of MsCS (96-97)
·         Member of dept’l resource committee (96 - 97)
·         Member of dept’l equipment committee (92 - 96)
详细简历:
贾小华教授简历.doc
× 学术夏令营 招生信息